fbpx

Uwaga na groźne SMS-y dotyczące paczek kurierskich!

Nie tak dawno także pisaliśmy o ataku SMS-owym w artykule „Uwaga na złośliwe SMS-y – Nie daj się oszukać!„. Tym razem sprawa może uderzyć w o wiele większe grono ofiar. Wiele osób otrzymuje różne warianty SMS-ów dotyczące przesyłek – „brak możliwości dostarczenia„, „ostatnia szansa aby odebrać paczkę„, albo aby „zmienić preferencje dostawy„. To wszystko oszustwa!

Wielu się nabierze...

Okres przedświąteczny to czas gdzie wiele osób kupuje prezenty dla najbliższych. Ale to też najlepszy czas dla oszustów chcących wykraść dane niczego niespodziewających się ofiar. Wiele osób czeka na przesyłkę, a co za tym idzie, niestety podświadomie kojarzy te SMS-y ze swoimi zamówieniami. Sprawę pogarsza fakt, że te SMS-y wysyłane są masowo, do wszystkich. Jeżeli ktoś dał się nabrać, to oszuści otrzymują dostęp do wszelkich danych ofiary, w tym do książki adresowej, więc tym sposobem zdobywają numery kolejnych potencjalnych ofiar!

Na czym polega atak

Atak działa tak samo, jak opisywaliśmy we wspomnianym artykule.

Wiadomości zawierają odnośniki do stron internetowych, do złudzenia przypominających te prawdziwe, nakłaniających do pobrania i zainstalowania złośliwego oprogramowania, które daje oszustom dostęp do telefonu ofiary – a to może spowodować utratę pieniędzy z konta bankowego.

Jeżeli jesteś ofiarą ataku i zainstalowałeś/-aś aplikację z odnośnika, jak najszybciej wyłącz smartfona i zadzwoń z innego telefonu do swojego banku.

Shopping Cart
Przewiń do góry