fbpx

Serwis telefonów – czy warto oddawać telefon do naprawy?

Telefon z biegiem czasu stał się naprawdę potężnym urządzeniem, posiadającym ogrom funkcji i narzędzi, dzięki czemu jest wykorzystywany nie tylko do komunikacji, ale także do edukacji, pracy czy zabawy. Oznacza to również, że przez swoją zaawansowaną budowę, przepełnioną różnorodną elektroniką, która nierzadko jest dość wrażliwa, smartfony szybciej ulegają procesowi eksploatacji i narażone są na większą ilość uszkodzeń. W przypadku usterki pojawiają się przed użytkownikami dwie opcje: udać się do serwisu gsm lub zakupić nowy sprzęt.

Kupować nowy, czy naprawić uszkodzony?

Jeszcze kilkanaście lat temu, gdy ceny telefonów ulokowały się w przedziale, który był dostępny niemal dla każdego, ludzie masowo kupowali tanie smartfony, których naprawa w ogóle się nie opłacała. Jeżeli zdarzyło się, że telefon się zepsuł, to lądował w szufladzie, a kupowany był nowy. W dzisiejszych czasach część osób dalej tak robi, wiedząc, że oddawanie telefonu za 500zł do serwisu nie ma sensu. Koszt naprawy takiego modelu często równoznaczny jest z połową ceny nowego.

Obecnie co raz więcej osób zwraca uwagę na środowisko. Ludzie zaczynają zdawać sobie sprawę, że kupując co chwila nowe urządzenia, a wyrzucając, czy chowając stare, generują spore ilości elektrośmieci. Ponadto w smartfonach z niższych półek, po kilku miesiącach użytkowania, często da się wyczuć spadek wydajności, czy znacznie krótszy czas pracy oferowany przez baterię.
Inaczej ma się sprawa z telefonami z wyższej półki. Produkty premium zazwyczaj oferują znacznie lepszą jakość swoich produktów. Wysoka klasa komponentów sprawia, że są w stanie posłużyć użytkownikowi przez długie lata, więc wymiana urządzenia na nowe nie wiąże się z koniecznością, a raczej z chęcią zmian. Jednak mimo dobrych materiałów, nie zawsze da się uniknąć awarii urządzenia, i jeśli do takiego dojdzie to naprawa aparatu jest bardziej opłacalna, niż kupno nowego.

Kiedy się opłaca?

Smartfon jest delikatnym urządzeniem, dlatego jest narażony na wiele niebezpieczeństw. W zależności od rodzaju i skali usterki, ale również od marki i modelu urządzenia, opłacalność naprawy odpowiednio się zmienia.
Wymiana wyświetlacza w telefonie z wyższej półki, który spokojnie może posłużyć przez dobre kilka lat, wydaje się rozsądnym rozwiązaniem. Koszt takiego zabiegu nie jest wygórowany, a smartfon wraca do stanu jak sprzed wypadku. Tak samo ma się sprawa z wymianą baterii, mikrofonu, głośnika czy gniazda ładowania. Stosunkowo niskim kosztem można nabyć zupełnie nową baterię, która przywróci długi czas pracy komórki, dobrze działający mikrofon czy głośnik lub całkowicie sprawne gniazdo ładowania.

Co jeśli dojdzie do zalania telefonu? Sprzęt elektroniczny nie lubi wilgoci. Woda bardzo łatwo może zniszczyć urządzenie, gdy dojdzie do zwarcia, powodując przepalanie się poszczególnych modułów. Wiele osób zapomina, że zalanie ma miejsce nie tylko, kiedy telefon ma bezpośredni kontakt z płynami, ale również, gdy wpadnie do umywalki, toalety, zupy, czy kiedy zostanie oblany herbatą, kawą, czy innym napojem, ale również, jak znajduje się w miejscach wilgotnych, gdy zabierany jest do łazienki, by umilać spędzony tam czas, czy rozmawiając z bliskimi lub z klientami idąc ulicą w czasie deszczu. W przypadku, jeśli nieszczęście już się zdarzy, znacząca jest szybka reakcja – nawet, gdy dojdzie do głębokiego zalania.

Najważniejsze jest by odpowiednio zareagować, zwiększy to szanse na uratowanie telefonu i zredukuje wyrządzone przez wilgoć szkody. Należy:

  • Jak najszybciej wyłączyć urządzenie
  • Wyciągnąć baterię, jeśli to możliwe
  • Wyciągnąć kartę SIM i kartę pamięci
  • Osuszyć smartfon miękką szmatką lub ręcznikiem papierowym (można nasączyć spirytusem 95% – czysty alkohol pozwala szybciej pozbyć się wody)
  • Nie włączać takiego urządzenia
  • Nie podłączać do ładowania
  • Jak najszybciej udać się do serwisu (nie oddawać na gwarancję, szkoda cennego czasu, bo i tak zostanie odrzucona – gwarancja zazwyczaj nie obejmuje problemu zalania)

Trzeba pamiętać, że każde urządzenie jest inne i każde zalanie jest inne. Czasem lekkie zawilgocenie sprawi, że telefon jest nie do odratowania, a czasem smartfon, który dosłownie pływał w wodzie, zostanie naprawiony. Ponadto skutki zalania nie zawsze są widoczne od razu. Szkody mogą się ujawnić nawet kilka tygodni po zalaniu.

Jak to wygląda w naszym serwisie

Jako serwis telefonów w mieście Krosno zajmujemy się naprawą smartfonów, czy to w przypadku zalania, czy innej usterki. Po wstępnych oględzinach telefonu przedstawimy koszt naprawy, jeśli takowa jest możliwa, oraz dostępne są części. W razie wszelkich wątpliwości i pytań, udzielimy odpowiedzi i służymy radą. Po tym jak klient się zdecyduje na nasze usługi, zajmiemy się eliminacją usterek. Jeśli w czasie prac zauważymy więcej problemów, które wcześniej nie były możliwe do wykrycia, niezwłocznie poinformujemy o tym klienta, wraz z proponowanymi rozwiązaniami. W razie konieczności odzyskamy dane, o ile uszkodzenia nie będą na tyle poważne, by nie dało się tego zrobić. Ponadto dla klientów mieszkających w Krośnie mamy specjalną ofertę, w której na czas naprawy mogą oni wypożyczyć telefon zastępczy.

Shopping Cart
Przewiń do góry