fbpx

Serwis Komputerowy

Laptopy - Tablety - Smartfony

Aktualizować czy nie aktualizować BIOS ?

SYSTEM BIOS - jest to pamięć, a w zasadzie zawartość programowa pamięci flash. System ten zawiera w sobie podstawowe sterowniki do obsługi głównych urządzeń płyty. Bios uaktywnia się w momencie włączenia komputera i przejmuje kontrolę nad nim do momentu załadowania właściwego systemu operacyjnego z dysku twardego lub innego nośnika pamięci masowej. Sprawdza zainstalowane podzespoły sprzętowe i przygotowuje je wstępnie do działania.


Do uszkodzenia pamięci BIOS dochodzi najczęściej z kilku powodów:

uklad biosNieudana aktualizacja. Najbardziej znaną przyczyną nieudanej aktualizacji jest odcięcie źródła zasilania w trakcie wgrywania aktualizacji. Z naszego doświadczenia wynika jednak że mimo przeprowadzenia prawidłowo aktualizacji (pliki zostały załadowane, system prosi o wykonanie restartu) przy ponownym uruchomieniu mamy czarny ekran. Co poszło nie tak ? Otóż nie ma gwarancji że aktualizacja została zapisana prawidłowo i nie ważne czy wykonujemy to z pod systemu czy przez narzędzia w samym biosie. Przez nasz serwis przewinęło się setki różnych laptopów; moglibyśmy zrobić spis modeli które po aktualizacji na 99% nie uruchomią się, przyczyn takiego zachowania może być dużo, problem z płytą, kością, wsadem itd.

Do uszkodzenia pamięci  BIOS dochodzi również w przypadku wgrania nieprawidłowego firmware np. w przypadku próby instalacji zmodyfikowanego, nieautoryzowanego przez producenta oprogramowania.

Często dochodzi do samoistnego uszkodzenia BIOSu i / lub kości BIOS np. w wyniku problemów z układem zasilania, zwarciem, uszkodzeniem instalacji elektrycznej itp.

Skoro wykonanie aktualizacji to tak duże ryzyko to czy warto to robić ?

Najczęściej nawet nie sprawdzamy czy wykonanie aktualizacji przyniesie dla nas jakieś większe korzyści, wykonujemy aktualizację uznając zasadę „nowe to lepsze”. Najczęściej jednak wykonanie aktualizacji BIOS przynosi efekty np. przy wymianie procesora na lepszy – zdarza się że starszy bios wykryje tylko 2 rdzenie procesora mimo że nowy procesor ma już 4. Warto wtedy sprawdzić czy nowy bios obsługuje już nowszy typ procesora.

programowanie bios ikuCo zrobić w przypadku nieudanej aktualizacji:

Niektórzy producenci mają przewidzianą dla swoich płyt głównych procedurę awaryjną gdzie można BIOS wgrać na nowo ze stacji dyskietek podłączonej poprzez port USB lub za pomocą pendriva. Niestety podstawowy warunek jest jeden – laptop musi się uruchamiać.
Jeśli urządzenie nie pozwala na powyższe, to pozostaje jedynie znalezienie prawidłowego wsadu BIOS, wymontowanie (wylutowanie) uszkodzonej kości z płyty głównej i użycie przewidzianego do niej programatora.

Więcej w tej kategorii: « Wymiana układu BGA
                                                              
Zadaj pytanie on-line Napisz do nas...Wyślij