fbpx

Serwis Komputerowy

Laptopy - Tablety - Smartfony

Co zrobić w przypadku zalania laptopa wodą lub innymi płynami.

Należy natychmiast odłączyć zasilacz i wyjąć baterię - przy wyciąganiu baterii zróbmy to w miarę możliwości bez obracania laptopa, zapobiegniemy ewentualnego rozprzestrzenienia się skutków zalania. Trzeba także usunąć wszelkie urządzenia peryferyjne, takie jak mysz, pendrive, podłączone do komputera. Następnie lekko przecieramy zalane miejsce ręcznikiem papierowym. W żadnym wypadku po wyschnięciu nie włączaj laptopa, może to doprowadzić do zwarcia i powiększeniu skutków zalania. Komputer powinien być jak najszybciej dostarczony do serwisu.

 

Istnieje legenda, że należy obrócić laptop, a dzięki temu ciecz wycieknie po zalaniu przez klawiaturę, ale jest to jeden z największych błędów. Ciecz zamiast wydostać się z laptopa rozlewa się rozleglej po płycie głównej zwiększając zakres zalania.
W 90% zalana klawiatura musi być wymieniona na nową, dalsze używanie zalanej klawiatury może powodować kolejne uszkodzenia. Klawiatura jest elementem nienaprawialnym.
Wszystkie ślady cieczy należy usunąć z elektroniki, nie mogą sobie "wyschnąć" ponieważ nawet "suchy" nalot pozostały po zalaniu może powodować zwarcia.

UWAGA: Laptop który nie został wyczyszczony przez profesjonalny serwis może uruchomić się po wyschnięciu jednak za parę miesięcy pojawi się śniedź która skutecznie unieruchomi laptopa. Najgorsze są zalania winem czy napojami typu cola.Może zdarzyć się tak że za pół roku laptop sam przestanie działać, po takim okresie najczęściej płyta musi zostać wymieniona na nową – uszkodzenia są zbyt rozległe.

                                                              
Zadaj pytanie on-line Napisz do nas...Wyślij